Bize Ulaşın

Yaşam

Dizel Araç Satışlarındaki Yüzde 20’lik Düşüş

Dün açıklanan verilere göre, yeni dizel araç satışları vergi artışları ve şehirlere giriş ücretleri ile cezalandırılacakları korkusuyla beşte bir oranında düşmüş durumda.

Yayınlanma:

-

Dizel Araç Satışlarındaki Yüzde 20'lik Düşüş

Birçok sürücü, otomobil üreticilerinin daha temiz motorlara milyonlar yatırmasına rağmen, en son modellere yatırım yapmaktan kaçınmaya başladı. Geçen ay 81,489 yeni kayıtlı dizel araç satıldı, bu, Mayıs 2016’daki 101,844’e kıyasla yüzde 20’lik bir düşüşü temsil ediyor. Benzinli araç satışları yüzde 0.4 artarak 96,518’e çıkarken, elektrikli araçlar ve hibridler gibi alternatif yakıtlı araçların satışları yüzde 46.7 artarak 8,258’e yükseldi.

Belirsizlik ve Genel Seçim Etkisi

Ancak, bu rakamları dizel araçlardan kaçınan alıcılar olarak değerlendirmek istemeyen Motor Üreticileri ve Satıcıları Derneği, genel seçimin neden olduğu belirsizlik yüzünden tüketicilerin büyük alımlarını ertelediklerini belirtti. Ayrıca, Nisan 1’de Araç Vergisi’nin yükselmesinden önce Mart ayında yeni araçları kapmak için yaşanan yoğunluğun bir durgunluğa neden olduğunu ekledi.

Dizel Araçların Pazar Payındaki Azalma

Dizel araçların pazar payı son bir yılda yüzde 50’den yüzde 43.7’ye düşerken, benzinli araçların payı yüzde 47.2’den yüzde 51.8’e çıktı.

Dizel Sürücülerinin ‘Şeytanlaştırılması’ Eleştirisi

Dover ve Deal için Tory adayı Charlie Elphicke, adil bir dizel hurda indirimi taleplerini öncülük ederek, otomobil sektörünün ‘dizel sürücülerinin şeytanlaştırılması’ nedeniyle zarar gördüğünü belirtti. Elphicke, “Hırslı belediyelerin dizel sürücülere yüksek vergi tehditleri, iş dünyası için kötüdür. Dahası, en yeni dizeller benzinli motorlu arabalar kadar temizdir.” dedi.

Dizel Araçlar ve Hava Kalitesi Sorunları

Client-Earth adlı hukuki aktivist kuruluşun CEO’su James Thornton, “İnsanlar, dizel araçları satın almaya teşvik edildi ve bu da bugün Birleşik Krallık’ta yaşadığımız hava kalitesi krizini besledi. Bu rakamlar, insanların birçok dizel aracın kasaba ve şehirlerde insan sağlığına zarar veren kirleticiler ürettiğini fark etmeye başladığının bir işareti olabilir.” dedi.

Global Değişim ve Hükümet Eylemi

1997 yılında Tony Blair hükümeti tarafından yakıt verimli olmaları ve sera gazı karbon dioksitini daha az salmaları nedeniyle milyonlarca kişiye dizel araçların alınması teşvik edilmişti. Ancak, dünya çapında bilim adamları ve hükümetler, dizel araçların daha fazla nitrojen oksit salması nedeniyle tutumlarını değiştirmiş durumda. 2015’teki VW dizel emisyon skandalı, otomobil üreticilerinin testleri hile yapmak ve toksik emisyonları azaltma konusunu küçümsemekle suçlanmalarına neden oldu.

Hükümetin Eylem Planı

AB tarafından nitrojen oksitleri azaltma ve hava kirliliği önleme önlemlerini güçlendirme konusunda baskı altında olan İngiliz Hükümeti, belediyeleri dizel emisyonlarıyla başa çıkmaya teşvik etmeyi içeren bir taslak planı içeriyor. Bakanlar ayrıca dizel araçların vergilendirilme şeklini değiştirmeyi düşünüyor.

Haberi Oku
Ücretsiz Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşam

NASA, Benu asteroitinden örnekleri topladı! Olay büyüyor

NASA, Benu asteroitinden tüm toprak örneklerini alıp tarttı; yakalama beklenenden iki kat daha yüksekti.

Yayınlanma:

-

NASA, Benu asteroitinden örnekleri topladı! Olay büyüyor

NASA, OSIRIS-Rex uzay aracı tarafından toplanan Bennu asteroiti’nden numunelerin konteynerden çıkarıldığını ve tartıldığını duyurdu. Toplam malzeme miktarı 121.6 gram olarak belirlendi. Misyonun bilimsel programı sadece 60 gram numune almayı hedeflerken, elde edilen sonuç bu beklentilerin iki katından fazlasını sağladı.

OSIRIS-Rex Misyonu ve Numune Toplama Süreci

2016 yılında uzaya fırlatılan NASA’nın OSIRIS-Rex sondası, uzun bir yolculuktan sonra Bennu asteroiti’ne ulaştı ve yüzeyinden numuneler almayı amaçladı. Ancak numune alma süreci risklerle doluydu. Numune alma mekanizması, yüzeyden büyük parçaların ve toz bulutlarının fırlatılmasıyla karşı karşıya kaldı. Bir büyük parça numune alıcı kapağın üzerine sıkıştı ve numunelerin kaybına neden olabilirdi. Bu nedenle numune alıcıyı planlanandan önce kapatmak zorunda kalındı.

Yeryüzüne Dönüşte Karşılaşılan Zorluklar

Yeryüzüne dönüş aşamasında da zorluklarla karşılaşıldı. İniş konteynerinin fren paraşütü, planlandığı gibi 30 km yükseklikte açılmadı. Bunun yerine, 3 km yükseklikte açıldı ve ana paraşüt kubbesini neredeyse devirdi. Daha sonra yapılan incelemede, iniş konteynerinin montajında fren ve ana paraşüt hatları karıştırılmıştı. Şans eseri, fren paraşütü halatlarını otomatik olarak kesen bir mekanizma devreye girdi ve ana paraşüt açıldıktan sonra açıldığı için büyük bir kaza engellendi.

Numunelerin İncelenmesi ve Dağıtımı

Kapsülün açılmasının ardından NASA’daki araştırmacılar, içerideki siyah tozun Bennu’dan gelen numuneler olduğunu gördüler. Numune alıcı açılmadan önce, 70.3 gram numune çıkarıldı. Ancak diğer numunelere ulaşmak biraz zaman aldı. İki tutucu vida, numunelerin erişimini engelledi ve bu sorun ancak üç ay sonra çözüldü. Sonunda, toplamda 121.6 gram Bennu asteroiti’nden numune Dünya’ya getirildi, bu kapsamda tarihteki en büyük asteroit materyal teslimatı oldu.

Gelecek Araştırmalar ve Numunelerin Saklanması

NASA, elde edilen numunelerin %70’ini uzun süreli depolamak üzere ayıracak. ABD ve diğer ülkelerdeki araştırmacılara aktarılacak olan %30’luk bir kısmı dağıtılacak ve kataloglanacak, böylece araştırmacılar analiz için numune talep edebilecekler. Katalog bu ilkbaharda hazır olacak ve ardından laboratuvarlarda detaylı incelemeler başlayacak.

Haberi Oku

Yaşam

Glint Sahibi Kimdir? Glint Joker Sahibi

Glint sahibi Şahin Tuna Vardar’ın ürettiği formül ile Manisa’da üretilen bitkisel temizleyiciler satış rekoru kırıyor. Huriye Vardar ve Şahin Tuna Vardar’ın sahibi olduğu Glint ile alakalı detaylı bilgi haberimizde!

Yayınlanma:

-

Glint Sahibi Kimdir Glint Joker Sahibi

Aracınızın detaylı temizliği artık daha kolay ve sağlıklı! Glint Bitkisel Temizleyici ile iç detay, motor, jant, far ve dış yıkama işlemlerini gönül rahatlığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Ürün kötü kokuları giderir, lekeleri kolayca çıkarır ve derinlemesine hijyen sağlar. Ayrıca koruyucu film oluşturma özelliği sayesinde bir sonraki temizliğin süresini uzatır.

Banyo Temizliği ve Hijyen

Glint sahibi Şahin Tuna Vardar tarafından üretilen bitkisel temizleyici ev ve iş yerlerinizin banyolarını sağlıklı ve pratik bir şekilde temizler. Banyo dolabı, lavabo, musluk, wc, duşa kabin, fayans, zemin ve derz arasını temizlerken kötü kokuları da giderir. Tek bir ürünle onlarca farklı yüzeyi temizleyebilir ve sağlığınızı riske atmazsınız. Ayrıca uzun süren temizlik işlemlerine son verir.

Glint Sahibi

Koltuk ve Mobilya Temizliği

Koltuk ve sandalyelerinizin temizliği artık çok daha kolay! Glint Bitkisel Temizleyici sayesinde kumaş ve renk fark etmeksizin lekelerden kurtulabilirsiniz. Hem derinlemesine temizlik hem de sağlık güvencesi sağlar. Kalem, çay, kahve gibi lekelerle başa çıkmak için idealdir. Ayrıca duvarlarınız ve kapılarınız için de kullanabilirsiniz.

Yer ve Yüzey Temizliği

İşletmelerinizin ve evlerinizin zemin temizliği için Glint Bitkisel Temizleyici kullanarak mikrop ve bakterilerden arındırabilirsiniz. Ayrıca lekeli kısımlarda püskürtme yaparak ya da rutin temizlikte suyla sulandırarak kullanabilirsiniz. Ürün ağartma yapmaz, asit içermez ve kokusuzdur. Koruyucu film oluşturma özelliği sayesinde bir sonraki temizliği kolaylaştırır.

Mobilya ve Eşya Temizliği

Glint Bitkisel Temizleyiciyi mobilyalarınızda da kullanarak sağlıklı temizlik yapabilir ve eşyalarınızın ömrünü uzatabilirsiniz. Ürünün koruyucu film oluşturma özelliği toz ve kirin tutunmasını engeller, böylece temizlik sıklığını azaltır ve eşyalarınızı korur.

Bu başlıklar altında daha detaylı bilgiler ve benzer temizlik ürünleri ile ilgili bilgiler ekleyerek metni uzatabilirsiniz.

Haberi Oku

Yaşam

OnePlus, katlanabilir modelleriyle Almanya’ya tekrar ‘Merhaba’ dedi

OnePlus, katlanabilir Open ve OnePlus 12 ve 12R ön siparişleriyle Almanya’ya geri dönüyor. Detaylar haberimizde!

Yayınlanma:

-

OnePlus, katlanabilir modelleriyle Almanya'ya tekrar 'Merhaba' dedi

OnePlus, Nokia ve Oppo arasında imzalanan 5G temel teknolojilerini kapsayan çapraz lisans anlaşması sonucunda Almanya’da akıllı telefon satışlarına tekrar başladı. OnePlus, Oppo gibi, BBK Electronics şirketinin bir yan kuruluşudur. 5 Ağustos 2023 tarihinde yürürlüğe giren mahkeme kararı nedeniyle Almanya’da akıllı telefon ve akıllı saat satışlarını durdurmak zorunda kalmıştı.

Nokia ve Oppo Arasındaki Patent Anlaşması

Nokia ve Oppo arasında yapılan anlaşma, 5G temel teknolojileri üzerine olan patentleri kapsamaktadır. Feng Ying, Oppo’nun Fikri Mülkiyet Direktörü, yaptığı açıklamada, anlaşmanın tüm yargı alanlarında devam eden tüm yargı süreçlerini çözdüğünü belirtti.

OnePlus’un Almanya’da Sunulan Ürünler

OnePlus şu anda Almanya’da, 2-5 gün içinde teslimatla birlikte €1799 fiyatla sunulan katlanabilir OnePlus Open modelini sunuyor. Ayrıca, OnePlus 12 ve OnePlus 12R amiral gemisi modelleri için €949 fiyatla ön sipariş alınıyor ve bu ürünlerin teslimatları üç hafta içinde Avrupa Birliği ülkelerine gönderilecek. Yeni ürünlerle birlikte, SuperVOOC 100W gücündeki adaptörler ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Firmanın müşterilere sunduğu bir diğer avantaj ise €179 değerindeki Buds Pro 2 kablosuz kulaklıklardır.

Almanya’da akıllı telefon pazarına geri dönen OnePlus, yeni ürünleri ve çözümleriyle kullanıcıların beklentilerini karşılamayı amaçlamaktadır. Özellikle 5G teknolojileri üzerine yapılan bu anlaşma, şirketin Almanya’daki pazar konumunu güçlendirmesi ve tüketicilere çeşitli seçenekler sunarak rekabet avantajı elde etmesini sağlayabilir.

Haberi Oku

Trend